przetwory

#4 GRZYBOWY SZAŁ – Grzyby po kaszubsku

Na polskim stole biesiadnym nie może zabraknąć marynowanych grzybów – wiadomo. Bez tego wódka gościom nie przejdzie. A jak nie przejdzie to imieniny nie udane. Tu już się nic nie zrobi. Ale może by tak lekkie urozmaicenie? Mała zmiana w menu?

Proponujemy grzyby po kaszubsku, ale spotkałam się też z innymi nazwami – po węgiersku, górlasku etc. Chodzi o to, że grzyby są w cebulą w zalewie pomidorowej. A najważniejsze jest to, że smakują bosko. Koniecznie spróbujcie.

Przepis przechodził z rąk do rąk między sąsiadami i znajomymi tak długo i intensywnie, że niestety nie wiem kto jest jego autorem. Ale najważniejsze, że wychodzą pyszne.

 Składniki

  • 2  kg grzybów
  • 1/2  kg cebuli
  • 2   łyżki soli
  • 1/4   szklanki octu 10 %
  • 1   szklanka oliwy
  • 1/4  szklanki cukru  
  • 1    łyżeczka pieprzu czarnego (ziarnistego)
  • 2    łyżeczki ziele angielskie
  • 190   g koncentratu pomidorowego 30 % (słoiczek)

Grzyby oczyścić, umyć, duże grzyby pokroić. Zalać wodą, zagotować i odcedzić. Ponownie zalać wodą, posolić i gotować przez 20 minut, odcedzić na sitku lub durszlaku. Cebulę obrać i pokroić w kostkę, poddusić ją na patelni z rozgrzaną oliwą przez około 10 minut, dodać pieprz i ziele angielskie, cukier. W garnku połączyć grzyby z cebulą, dodać koncentrat pomidorowy i ocet. Doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut. Wystudzić i nałożyć  do wyparzonych słoików, zakręcić suchymi zakrętkami i pasteryzować.

SMACZNEGO

(M)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *