przetwory

DŻEM z porzeczek

Lato, lato lato czeka… a razem z nim wszystko co w lecie najlepsze, czyli świeże porzeczki, prosto z krzaczka. Korzystając ze sposobności (a dokładnie z tego, że babcia, taki krzaczek ma) spędziłam pod nim kilka minut, a potem jeszcze kilkadziesiąt kolejnych przy kuchence, na ich smażeniu. I już kolejny dżem na zimę gotowy.

Z pomocą pod krzak porzeczek przyszedł mi mały pomocnik.

Składniki

  • 2 kg porzeczek 
  • 5 brzoskwiń
  • 250 g cukru żelującego
  • 2 łyżki białego cukru

Brzoskwinie obrać i pokroić na kostki. Wrzucić do miski i posypać je cukrem i odstawić, aż owoce puszczą soki.

W tym czasie dokładnie umyć porzeczki i przełożyć je do dużego garnka. W nim rozgnieść porzeczki drewnianym tłuczkiem. Gotować przez minimum 30-40 minut.

Brzoskwinie, które puściły soki przełożyć do garnka, tam gotować, mieszając, aż z kawałków owoców zrobi się papka.

W takiej formie przełożyć brzoskwinie, do gotujących się porzeczek i gotować kolejne 30 minut, co chwile mieszając, żeby owoce nie przykeiły się do spodu garnka. Po tym czasie dosypać cukier żelujacy. Gotować i mieszać, aż całość większosć soku odparuje.

Gorące przekładać do słoiczków. Później zapasteryzować. Więcej o pasteryzacji czytaj tutaj.

SMACZNEGO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *