przetwory

OGÓRKI z curry

Zaryzykuje stwierdzenie, że ogórki w słoiku zna każdy, kto mieszka w Polsce. Można je lubić, lub nie, ale na pewno wszyscy kiedyś kosztowaliście jak smakują. Parę lat temu, mój kolega przyniósł do KokoszkoLandu, słoik ogórków w curry. I to była miłość od pierwszego kęsa.

Okazało się, że ów przekąska gości na stole mojego kolegi od pokoleń. Dostałam nawet od niego oryginalny przepis spisany ręką jego prababci. Są pyszne (nie trzeba wierzyć, na słowo, można zrobić je sobie samemu). U mnie stały się już tradycyjnym sierpniowym przetworem, który zimą robi furorę wśród wszystkich odwiedzających KokoszkoLand gości.

• 5 kg ogórków
  • 6 dużych cebul
  • 4 łyżki soli
  • 3 szklanki cukru
  • 3 szklanki octu
  • 4 łyżki pieprzu mielonego
  • 4 łyżki przyprawy curry
  • 4 łyżki papryki słodkiej mielonej
  • 4 łyżki kopru zielonego
  • 4 łyżki gorczycy białej

Ogórki dokładnie umyć, pokroić na ćwiartki (większe można na jeszcze drobniejsze kawałki). Wszystkie wrzucić do dużej miski. Pokroić cebule na kosteczki i dodać do ogórków. Całość zasypać solą, wymieszać i odstawić na 3 godziny, żeby ogórki puściły soki.

W tym czasie przygotować zalewę. Zagotować 3 szklanki octu z trzema szklankami cukru. I odstawić do wystygnięcia.

Po tym czasie do zimnej zalewy dodać 4 łyżki (opakowanie) pieprzu, curry, słodkiej papryki i gorczycy. Dodać też zielony koper. Lepszy świeży, ale jeśli nie mamy ewentualnie może być suszony z saszetki.

Kiedy już wszystko jest gotowe wkładać ogórki i cebulę do słoików (najlepiej pionowo), zalewę wymieszać z wodą spod ogórków i wlewać do wyparzonych słoików. Wszystkie słoiki dobrze zakręcić i pasteryzować.

O pasteryzacji można przeczytać TUTAJ.
oryginalny przepis spisany ręką prababci
przepisy - ogórki
SMACZNEGO!