śniadanie

#1 GRZYBOWY SZAŁ – jajecznica z opieńkami

Udało się nam na kilka dni wyrwać z miasta, do ukochanego miasteczka na południu Polski. Planów na spędzenie czasu było wiele – jeden dzień chodzenia po górach, drugi na odwiedzanie bliskich i znajomych, trzeci na sprzątanie w domu itd. Szybko plany uległy rekonstrukcji, kiedy to od tak poszliśmy całą rodziną do lasu na spacer. Skończyło się na tym, że nie mieliśmy już gdzie tych zebranych grzybów wkładać.

Wieczór minął na rodzinnym obieraniu grzybów. I deklarowaniem, że już w tym sezonie nie wchodzimy do lasu, bo nie mamy gdzie tego magazynować, a już na pewno nie mamy siły obierać każdego maślaczka, kozaczka, opieńka itd z igieł i trawy.

Niestety. Już następnego dnia „przywołało wilka do lasu”. I znów nastąpiła powtórka – wieczorne obieranie i deklaracje, że więcej grzybów nie zbieramy, bo nigdy tego nie przejemy…

Niestety grzybobranie to chyba najsilniejszy narkotyk. Wystarczy pierwsza „działka”, żeby się uzależnić.

Tego, że sytuacja powtarzała się właściwie do końca wyjazdu, już się pewnie domyślacie, więc nie ma się co rozpisywać. Zapraszam jedynie na mały KokoszkoLandowy cykl #GrzybowySzał, z naszymi przepisami i pomysłami na skonsumowanie tych przepysznych darów lasu.

JAJECZNICA z opieńkami

Nie ma prostszego dania niż jajecznica. Jej przyrządzenie jest dziecinnie proste, ale w tym tkwi chyba jego magia. Nie nam nikogo (niewagańskiego 😉  kto by odmówił jajecznicy.

A jajko idealnie komponuje się z grzybami właśnie. Dlatego pierwszego dnia po grzybobraniu zajadaliśmy się z tym smakołykiem

Składniki na 2 porcje:

• 6 jajek
  • tyle opieniek lub innych grzybów na ile mamy ochotę
  • masło lub inny tłuszcz do smażenia
  • sól
  • pieprz
  • u mnie jeszcze nasiona chia

Opieńki (pamiętajcie jedzcie tylko te grzyby, których jesteście pewni, jeśli macie wątpliwości, lepiej zrezygnować niż ryzykować) obrać i obgotować. Później rozgrzać na patelni masło, obsmażyć grzyby, dodać jajka i przyprawy. Mieszać żeby jajecznica się nie przypaliła aż do ścięcia jajek i ich połączenia się z grzybami.

Jeśli mamy ochotę możemy również dodać zalane wcześniej na 10 minut nasiona chia. Do grzybów z jajkiem świetnie pasuje też cebula, czy pomidor. Kombinacji jest wiele.

(A)