kurnik

#2 KURNIK – 12 FILMÓW z jedzeniem w roli głównej

Jedni śledzą rozgrywki w snookera, inni są uzależnieni od adrenaliny towarzyszącej jeździe tramwajem bez biletu, jeszcze inni dostają wypieków podczas wystukiwania komentarzy w sieci i eksplodują szczęściem kiedy uda im się w jednym zdaniu obrazić całą scenę polityczną, dwóch celebrytów, co najmniej trzy religie i środowisko LGBT – słowem każdy swoją pasję ma.

Ja też. Moją pasją jest jedzenie. Kocham jeść. Kocham gotować. Uwielbiam kupować jedzenie, mówić o jedzeniu, wąchać jedzenie, przyrządzać jedzenie. Parę razy złapałam się na tym, że podziwiam produkty leżące sobie w lodówce.

Najlepiej jedzenie podziwia się na dużym ekranie. Ale jeśli nie ma akurat ciekawej oferty w kinie, albo nie jesteście już studentami i nie macie zniżek na bilety, to wystarczy też ekran komputera.

Oto 12 filmów o jedzeniu, które warto zobaczyć:

1. Ugotowany

Od niedawna w polskich kinach można podziwiać jak Bradley Cooper ciska talerzami gdzie popadnie, kiedy jego kucharze w nieodpowiedni sposób przygotowuje turbota. Istny szał – garść rozbitej w furii porcelany, łyżka krzyków, szklanka mobingu i solidna porcja kulinarnej ambicji. Film uczy tego, że najlepsze co można zrobić to rzucić wszystko i zabrać się za gotowanie, a najgorsze, to trzykrotnie źle ułożyć żabnice na talerzu.

2. Ratatouille

Niby zwykła bajka dla dzieci, a tymczasem też piękna historia o tym, że „gotować każdy może”. Na dodatek Paryż, choć animowany  (a może właśnie dlatego), wygląda przepięknie.

Film ma dodatkowy przekaz. Nagle cały świat dowiedział się, czym jest Ratatoille.

3. Czekolada

Kobieta podróżuje po świecie i daje ludziom szczęście sprzedając czekoladę w każdej możliwej postaci. Zanurza wszystkich w słodkiej, lepkiej, gęstej substancji rozkoszy.

Film jest hołdem dla najlepszego smaku jaki zna ten świat i przypomina prawdę oczywistą, że czekolada jest dobra na wszystko.

4. Julie & Julia

Spokojna historyjka o gotujących kobietach, których pasją jest gotowanie. Żyją w różnych epokach, ale są do siebie bardzo podobne. Dzięki przygotowywaniu potraw dążą do celu i realizują swoje pragnienia.

No i zdradza sekret pysznego jedzenia – Najważniejsze jest masło! A jak ma być jeszcze lepsze, to trzeba dodać więcej masła.

5. Podróż na 100 stóp

Zagubieni w kulturze europejskiej hindusi szukają miejsca dla siebie. Nie chcą tylko brać, mają też do zaoferowania smak i aromat Indii. Starając się je przemycić do restrykcyjnej, tradycyjnej kuchni francuskiej. A morał z tego taki, że nie ważne co się robi, ważne żeby zaszaleć z przyprawami.

6.Super Size Me

Eksperyment żywienia się tylko w fast foodzie wzbudził kontrowersje. Oglądając to chce się zasłonić oczy żeby nie patrzeć na ociekające pustymi kaloriami Big Maci.

Najlepszy przykład na to, że jesteśmy tym co jemy, a jedząc oczywiste świństwa stajemy się tani, szybcy i tłuści.

7. Jedz módl się i kochaj

Sama historia o podróży (faktycznej i duchowej) kobiety, która stara się odnaleźć sens w życiu nie jest zbyt porywająca, ale za to kiedy już trafia do Włoch… to wszystko się zmienia. Jak oni tam wszyscy gotują, zajadają się makaronami, pomidorami, owocami – aż chce się wierzyć, że jest to przepis na szczęście.

No i chyba, żaden film tak dobrze nie pokazuje, że kilka kilogramów więcej to nie tragedia, jeśli jest skutkiem tak pysznego jedzenia.

8. Kobieta na topie

Isabelle rozpoczyna nowe życie, od złożenia ofiary bóstwu, a potem to już idzie łatwo – krojenie, gotowanie, smażenie, pieczenie –  same przyjemności, które wybijają ją na szczyt.

Najlepszy dowód na to, że kobiety pasują do garów, a już najbardziej Penelopa Cruz.

9. Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street

Historia mściwego mordercy, który zaopatruje sklep swojej sąsiadki w mięso na farsz do pasztecików. Film z cyklu „nie chce patrzeć, ale i tak patrzę”. Dzięki demonicznemu golibrodzie już nigdy nie zjecie niczego, bez sprawdzania składu zawartości.

10. Grand Budapest Hotel

Film o sztuce prowadzenia hotelu i czasach wojny. Ale też pokazuje, że smaczne i apetyczne jedzenie pomaga, nie tylko podbić serce, ale też wydostać się z tarapatów, nawet z więzienia, wystarczy dużo lukru i odpowiednia forma.

11. Kal Ho Naa Ho

Film, którego pewnie większość z was nie zna. Bollywoodzka produkcja, nawet nie jakiś przebój. Historia żyjących w Nowym Yorku hindusów, dużo łez, miłości, tańców i śpiewu – to albo się kocha, albo nienawidzi. Ten film to recepta na poprawę bytu. Jeśli w życiu ci się nie wiedzie, naucz się gotować tradycyjne, hinduskie potrawy, a od razu wszystko będzie się układać po Twojej myśli.

12. Charlie i Fabryka czekolady

Johnny Deep jest dobry na wszystko i we wszystkim. Nawet w cylindrze i nawet w otoczeniu dzieci, z których większość zasługuje na to by do łask wróciło stresowe wychowanie i moda na wieszanie pasa na ścianie. Film chyba sponsorowali właściciele totalizatorów i organizatorzy gier losowych, bo przekaz jest jasny: żeby wygrać trzeba grać.

(A)