ciasto,  tort

TORT z białą czekoladą i borówkami

Pierwsze urodziny najmłodszej członkini naszej KokoszoLandowej rodziny i pierwszy taki wypiek na blogu.
Do sprawy podeszłam bardzo ambitnie, czyli tort musi mieć dużo warstw, musi być czekoladowy i najlepiej, żeby pojawiły się świeże owoce.

Padło na cztery warstwy, białą czekoladę i amerykańską borówkę.
Borówkę można zastąpić innymi owocami np. malinami, truskawkami lub innymi ulubionymi owocami.
Nie mam dużego doświadczenia w pieczeniu tortów więc szukałam przepisu, który mnie nie zniechęci już na wstępie. Znalazłam taki i zainspirowałam się przepisem z bloga „Domowe wypieki”.

Składnik na biszkopt (4 warstwy biszkoptu)

 • 6 jajek (temperatura pokojowa)
 • 120 g mąki pszennej
 • 120 g skrobi ziemniaczanej
 • 200 g cukru

Składniki na poncz

 • ok. 100 ml wody
 • sok z ½ cytryny

Składniki na krem

 • 300 g białej czekolady
 • 500 ml słodkiej śmietany 30- 36%
 • 250 g serka mascarpone (z lodówki)
 • 200 g świeżych borówek amerykańskich

Dodatkowo

 • 3- 4 łyżki mąki migdałowej (zmielonych migdałów)
 • 3-4 łyżki wiórków kokosowych

Przynajmniej 12 godzin przed pieczeniem tortu należy białą czekoladę posiekać na drobne kawałeczki i odłożyć do miski. Śmietanę podgrzać na małym ogniu doprowadzając do zagotowania. Ściągnąć z palnika i zalać białą czekoladę.

Odczekać kilka minut, aż czekolada zmięknie, a następnie całość wymieszać. Mieszać aż czekolada całkowicie się rozpuści i składniki całkowicie się połączą. Pozostawić masę do ostygnięcia i umieścić w lodówce na co najmniej 12 godzin.

Biszkopt

Przygotować okrągłą formę na tort. Dno tortownicy o średnicy 23- 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.

Do przygotowania pierwszego biszkoptu należy użyć połowy składników. W misce wymieszać 60 g mąki i 60 g skrobi. Odstawić na bok.

Przygotować 3 jajka, oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie stopniowo i delikatnie dodać 100 g cukru. Nie przerywać miksowania. Do ubitej masy dodawać po kolei pojedyncze żółtka. Dobrze miksować aż do całkowitego połączenia składników.

Wymieszane mąki dodawać małymi porcjami do wcześniejszej przygotowanej masy jajecznej. Delikatnie mieszając sylikonową szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników. Nie mieszać długo, bo inaczej biszkopt nie wyrośnie.

Gotowe ciasto przelać do wcześniej przygotowanej tortownicy.

Piec w temperaturze 180°C przez około 25 minut.

Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i pozostawić biszkopt w do całkowitego ostygnięcia.

Ostudzany biszkopt oddzielić nożem od formy. Biszkopt wraz z dnem tortownicy odwrócić do „góry nogami”na blat wyłożony papierem do pieczenia (ciasto nie przyklei się do blatu), dzięki takiemu zabiegowi biszkopt będzie bardziej płaski.

Dokładnie w taki sam sposób upiec drugi biszkopt.

Chłodne biszkopty przeciąć długim nożem na pół tak, aby powstały 4 blaty.

Poncz

Ostudzoną i przegotowaną wodę wymieszać z sokiem cytryny.

Krem

Do wcześniej przygotowanej schłodzonej śmietany z czekoladą dodać serek mascarpone. Przygotować mikser, na początku ubijać masę na małych obrotach aż krem zgęstnieje. Stopniowo zwiększać obroty. Nie miksować za długo, aby krem się nie zwarzył.

Borówki umyć i osuszyć.

Na talerzu lub paterze ułożyć pierwszy blat, nasączyć go częścią ponczu. Następnie rozłożyć ok. ¼ kremu z białej czekolady i ⅓ owoców (lekko wbijać borówki w krem). Przykryć drugim blatem, nasączyć, wyłożyć ¼ kremu i kolejne borówki. Przykryć trzecim blatem, nasączyć, wyłożyć krem i rozłożyć borówki. Wyrównać łyżką. Przykryć czwartym blatem i go nasączyć.

Cały tort wraz z bokami posmarować dokładnie pozostałym kremem.

Mąkę migdałową wymieszać z wiórkami kokosowymi.

Brzegi oraz górę tortu obsypać mąką migdałową i kokosem. Boki tortu najlepiej udekorować w taki sposób nasypać migdały i wiórki na dłoń i docisnąć ją do boku tortu.

Tort schłodzić w lodówce przez kilka godzin a najlepiej przez całą noc.

Tort można udekorować różnymi zakupionymi gadżetami lub zrobić je samemu. Oczywiście na torcie muszą znaleźć się świeczki.

SMACZNEGO

(K)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *