ciasteczka,  deser

OPONKI

Oponki z tego przepisu wychodzą genialnie, są idealnie miękkie i co ważne nie za słodkie. Rozpływają się w ustach. Robi się je bardzo szybko. Smażenie przebiega tradycyjnie, podobnie jak pączki czy faworki, w głębokim tłuszczu.

Oponki, to przysmak mojego dzieciństwa. Wierzę, że zasmakują też wam.

Odsyłam również do przepisu na pyszne FAWORKI.

Składniki

  • ½ kg twarogu półtłustego
  • ½ kg maki pszennej
  • ½ szkl. cukru
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 200 g śmietana 12%
  • 50-100 g jogurtu greckiego
  • 1 kieliszek octu
  • 4 żółtka

Przepuścić przez praskę biały ser. Do dużej miski przesiać mąkę, następnie dodać twaróg, cukier, śmietanę, jogurt, sodę, ocet oraz wbić żółtka. Zagnieść ciasto. Masa może nie chcieć się odkleić od rąk, wówczas należy dodać więcej mąki. Przed rozwałkowaniem ciasta dobrze obsypać stolnice mąką. Rozwałkować ciasto na grubość 1-1,5 cm. Za pomocą dużej szklanki wykrawać kółka, w każdej oponce kieliszkiem zrobić małą dziurkę. Najlepiej układać wycięte ciastka na lekko oprószonej mąką desce.

Rozgrzać olej w dużym garnku do około 175° C.

Delikatnie wrzucać oponki na gorący tłuszcz i smażyć na złoty kolor.

Po usmażeniu posypać cukrem pudrem.

SMACZNEGO

(K)

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *