ciasto

Czekoladowa TARTA na kakaowym spodzie

Chrońmy Ziemie! Bo to jedyna planeta na której jest czekolada.

Z takim sloganem od razu łatwiej segreguje się śmieci, oszczędza wodę, wybiera ekologiczne produkty i gasi niepotrzebnie zaświecone światła.  Znacie to hasło? Muszę się przyznać że to jest jedno z moich życiowych zasad. Pilnuje bardzo i przestrzegam. Segreguję śmieci, oszczędzam wodę i gaszę niepotrzebne zaświecone światła.

Apokalipsę wyobrażam sobie właśnie jako moment kiedy z Ziemi ginie czekolada. Na samą myśl jest mi zimno i słabo. To znak, że można by upichcić coś z czekolady 😉

Składniki na kruche ciasto:

  • 230 g mąki pszennej
  • 40 g cukru pudru
  • szczypta soli
  • 130 g masła (z lodówki)
  • 1 jajko
  • 2 łyżki kakao

Składniki na krem czekoladowy:

  • 250 g serka mascarpone
  • 90 g gorzkiej czekolady
  • 90 g mlecznej czekolady

Ponad to:

  • cukiereczki dekoracyjne

Mąkę przesiać, dodać masło, szybko zagnieść,  nie przejmujcie się że ciasto nie będzie się za bardzo lepić (konsystencją będzie przypominać kruszonkę). Następnie dodać jajko, cukier, sól i kakao ugniatać aż do połączenia. Z gotowego ciasta ugnieść kulę i owinąć folią spożywczą. Umieścić w lodówce na 30.

Przygotować formę na tarte (średnicy 25 cm) posmarować masłem i oprószyć mąką. Wyjąć ciasto z lodówki i rozwałkować. Wyłożyć nim wcześniej przygotowaną formę. Ponownie umieścić ciasto w lodówce na przynajmniej 30 minut. Na przygotowany spód wyłożyć papier do pieczenia, następnie na papier wysypać  obciążenie (np. kulki ceramiczne, fasola, ryż).

Piec w temperaturze 200ᵒC przez około 15 minut. Następnie usunąć papier z obciążeniem i ponownie piec przez około 15 minut (do momentu zarumienienia się spodu).

Obie czekolady roztopić w kąpieli wodnej lub mikrofali, odczekać aż czekolada ostygnie. Serek  mascarpone  dobrze rozetrzeć przy pomocy blendera lub miksera. Do serka  dodać czekolady i dobrze zmiksować, do momentu połączenia jednolitej masy.

Gotową masę przełożyć na wcześniej przygotowany i ostudzony spód. Obsypać tarte dekoracyjnymi cukiereczkami.

Gotowe ciasto schłodzić ponownie w lodówce. Czekoladową tarte wyjąc przed podaniem około 30 minut.

SMACZNEGO 

(K)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *