deser,  święta

SYROP piernikowy

Nie ma jak pięknie pachnąca świątecznymi przyprawami kawa kupiona w ulubionej kawiarni, ale jeśli chcecie wypić taką kawę w domowym zaciszu proponuje poświęcić kilka minut na zrobienie piernikowego syropu. Wystarczy dodać jedną łyżkę stołową do kubka i już! – Ulubiony napój gotowy. Jedna porcja syropu starczy na wiele świątecznych kaw. Zresztą taki syrop może być również dodatkiem do kakao, gorącej czekolady czy owsianki.

Inspiracja zaczerpnięta z książki „Cuda z piernika” autorki Mima Sinclair

Składniki:

  • 500 ml wody
  • 300 g brązowego cukru
  • 1 duża łyżka mielonego imbiru
  • 2 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej
  • 1 łyżeczka mielonych goździków
  • szczypta soli
  • ½ łyżeczki esencji waniliowej

Do garnka z grubym dnem wlać wodę, dodać cukier i wszystkie przyprawy i sól. Wszystko ze sobą dokładnie wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Co jakiś czas mieszać i uważać żeby syrop nie wykipiał. Zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu bez przykrywki około 15-20 minut, aż do osiągnięcia konsystencji gęstego syropu.

Zdjąć garnek z palnika i dodać esencję waniliową, zamieszać i zostawić do ostygnięcia.

Gotowy syrop przelać do zamkniętego pojemnika (słoik lub butelka). Przechowywany w lodówce może być używany nawet przez miesiąc.

Jeśli syrop po pewnym czasie zacznie się krystalizować należy go lekko podgrzać.

SMACZNEGO

(K)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *