ciasto,  deser,  sernik

NAMIOT – Sernik na zimno (Chatka Puchatka, Baby Jagi, Domek)

Każdy ma swoje ulubione smaki z dzieciństwa. U nas zdecydowanie jest to sernik na zimno. Mama formowała go w charakterystyczny trójkąt, dlatego nazywaliśmy go „NAMIOTEM”.  Był częstym gościem na naszym stole. Niedawno sobie o nim przypomnieliśmy i odtworzyliśmy przepis, a jest banalnie prosty.

Już pierwszy kęs przeniósł nas w przeszłość – prawdziwy SMAK DZIECIŃSTWA

W sieci występuje kilka wersji, pod różnymi nazwami. Nie ważne czy namiot, domek, chatka Puchatka, czy Baby Jagi. Grunt, że smakuje dokładnie tak jak lato przełomu lat 80’ i 90’. I choć idealnie nadaje się dla dzieci, to spałaszują go ze smakiem także dorośli.

Z tych składników możecie przygotować dwa ciasta.

A Wy macie jakieś ulubione smaki które kojarzą się z dzieciństwem?

Składniki na dwa namioty

  • 56 szt. herbatników
  • 1 kg zmielonego twarogu półtłustego lub ser z wiaderko
  • 1 kostka masła
  • ½ szklanki cukru pudru
  • 2 szt. żółtka
  • 2 łyżki ciemnego kakao
  • ½ szklanki kawy, herbaty lub mleka

Składniki na polewę

  • tabliczka gorzkiej lub mlecznej czekolady
  • 2 łyżki oleju
  • garść posiekanych orzechów laskowych


Cukier puder utrzeć z żółtkami i masłem. Małymi porcjami dodawać twaróg i cały czas mieszając. Tak przygotowaną masę podzielić na dwie części (w proporcjach 1/3 do 2/3). Do mniejszej części dodać przesiane kakao i wymieszać.
Na foli spożywczej rozłożyć herbatniki.

4 ciastka ułożyć, jedno pod drugim, krótszymi bokami do siebie – to będzie „podłoga” naszego namiotu. Wzdłuż niej muszą powstać „ścianki” – w sumie 5 herbatników z prawej i 5 z lewej strony ułożonych prostopadle do naszej podłogi (w sumie mają powstać trzy rzędy, po bokach ułożone ciastka poziomo, na środku w pionie).

Herbatniki nasączyć kawą, herbatą, lub mlekiem. Wyłożyć na nie białą część masy.

Delikatnie ułożyć kolejną warstwę herbatników, w takim samym ułożeniu (tak powstanie  tropik namiotu) i je również nasączyć. Nałóż na ciastka masę z kakao.

Ostrożnie podnieść boki foli spożywczej, tak żeby z całości powstał trójkąt. Całość lekko docisnąć i szczelnie owinąć folią.

Włożyć do lodówki na kilka godzin.

Polewa:

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej (miskę z czekoladą umieścić w garnku z gotującą się wodą, czekolada pod wpływem ciepła będzie się rozpuszczać w misce). Gdy czekolada się rozpuści dodać olej i wymieszać aż się połączą. Zdjąć z ciasta folię, polać rozpuszczoną czekoladą i posypać orzeszkami.

SMACZNEGO

(M)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *