ciasto

TARTA z karmelem i orzechami

Dla miłośników tarty i orzechów ciasto idealne. 

Masa orzechowa jest bardzo słodka i żeby zrównoważyć smaki nie dodawałam cukru do spodu tarty. Jeśli komuś te dodatkowe kalorie nie przeszkadzają można go oczywiście dodać według upodobań.

Można oprószyć przed podaniem cukrem pudrem i orzechami.

Składniki na spód

  • 200 g mąki pszennej
  • 100 g zimnego masła
  • 50 g (3-4 łyżki) zimnej wody
  • 1 żółtko
  • szczypta soli

Składniki na masę orzechową

  • 250 g cukru
  • 250 g różnych orzechów
  • 330 ml śmietany 30%
  • 2 łyżki masła
  • szczypta soli

Spód

Wszystkie składniki na spód umieścić w dużej misce i zagnieść ze sobą do momentu połączenia składników. Starać się ugnieść ciasto jak najszybciej żeby nie zagrzać składników (można  też użyć do tego robota kuchennego). Kulę z zagniecionego ciasta umieścić na 30-45 minut w lodówce.

Po tym czasie wyjąć ciasto i za pomocą wałka rozwałkować ciasto i przenieś je do formy na tartę wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą. Przygotowane ciasto nakłuć kilkukrotnie widelcem. Dodatkowo można je obciążyć fasolą lub innymi warzywami strączkowymi umieszczonymi na papierze do pieczenia aby ciasto nie napuchło w czasie pieczenia wyjąć je po 10 minutach i piec przez kolejne 10. Zostawić spód do ostygnięcia.

Piec w piekarniku w temperaturze 180 °C przez 10+10 minut.

Masa orzechowa

Do garnka z grubym dnem wsypać równomiernie cukier. Gotować aż cukier się rozpuści i będzie mieć ciemno brązowa barwę. Zmniejszyć ogień na kuchence i powoli dodać śmietanę. Mieszać i uważać żeby masa się nie przypaliła. Gotować około 15 minut. Po tym czasie dodać masło i sól. Mieszać do momentu rozpuszczenia wszystkich składników. Na koniec dodać orzechy, wymieszać i zdjąć z ognia. Odstawić masę do ostygnięcia.

Wylać równomiernie, całą masę orzechową na wcześniej przygotowany spód. Odstawić do lodówki na 2-3 godziny, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie można tarta jest gotowa. 

SMACZNEGO

(K)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *