obiad

MULE w sosie pomidorowym

Uwielbiam małże. To chyba najprostsze w przygotowaniu owoce morza, a jednocześnie są łatwo dostępne w naszym kraju. Nieustająca moda na śródziemnomorską dietę sprawia, że wiele sklepów ma w stałej ofercie świeże owoce morza.

Przy ich wyborze należy się kierować świeżością. To bardzo ważne, nieświeżymi można się nawet zatruć.  Można kupić też mrożone – mogą być równie smaczne, ale trzeba pamiętać, żeby zjeść je od razu po rozmrożeniu.

Pokazywaliśmy już na blogu małże po marynarsku i w sosie brzoskwiniowym, teraz przyszedł czas na małże z makaronem w sosie pomidorowym.

 Składniki:

  • 1 kg małży
  • oliwa z oliwek
  • 3 ząbki czosnku
  • pomidory z puszki bez skórki
  • makaron tagliatelle  (może być też spaghetti)
  • ¾ szklanki białego, wytrawnego wina
  • bazylia świeża, lub suszona
  • kilka całych listków bazylii do ozdoby
  • bagietka – do podania

Wyszorować małże (delikatnie, najlepiej drucianą gąbką, tak żeby z muszel zerwać nitki i porosty. Dokładnie je opłukać i osuszyć. Unikać zbyt długiego trzymania pod wodą, bo muszlę się otworzą. (Jeśli kupiliśmy świeże małże, i niektóre z nich są otwarte, dobrze jest postukać nimi delikatnie w blat stołu. Jeśli muszla zacznie się zamykać, to znaczy, że jest świeża. Jeśli skorupki są pęknięte, lub muszla się nie zamyka lepiej ją wyrzucić).

 Czosnek obrać i posiekać. Do garnka z grubym dnem wlać oliwę, przysmażyć czosnek, po kilku minutach dodać małże i wino. Poczekać aż wszystkie się otworzą (co jakiś czas potrząsnąć garnkiem z przykrywą tak żeby małże się wymieszały w środku). Dodać pokrojone w kostkę pomidory w puszce (razem z sosem z niej). Doprawić odrobiną soli i sporą ilością pieprzu. Dusić razem około 8-10 minut.

W osobnym garnku przygotować makaron.

Całość na talerzu posypać bazylią, a całymi listkami ozdobić. 

SMACZNEGO

(A)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *