ciasto,  deser,  święta

CIASTO z dyni

Dużym  krokami zbliżają się święta, a z nimi tradycyjne, spore zamieszanie z tym związane. Dobrze zacząć planować wypieki. Przygotowałam dla was propozycje pysznego i szybkiego ciasta z dyni. Jeśli ciasto przypadnie Wam do gustu, to możecie kupić jeszcze świeże dynie, które można zamienić w puree z dyni i zamrozić, a potem przygotować ciasto i inne dyniowe dania w zimowe dni.

Ciasto jak większość na blogu jest bardzo łatwe w przygotowaniu i nie wymaga większych zdolności pieczenia. Jedyną rzeczą, na którą trzeba uważać jest to żeby ciasto nie mieszać za długo podobnie jak ciasto na muffiny. Jeśli masa będzie za długo mieszana ciasto się zbuntuje i nie wyrośnie.

Składniki:

  • 250 g puree z pieczonej dyni
  • 1 ½ mąki pszennej
  • 2 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 200 g masła
  • ¾  szklanki cukru
  • 2 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią
  • 2 łyżki skórki starta z cytryny lub pomarańczy
  • 3 jajka

Mąkę przesiać do miski, dodać sodę wymieszać, odłożyć.

Przygotować mały garnek z grubym dnem i dodać do niego masło pokrojone na kawałeczki, roztopić na małym ogniu co chwilę mieszając żeby nie przywarło do dna. Dodać cukier oraz cukier z wanilią. Podgrzewać aż masło się roztopi i połączy z masłem, cały czas mieszać i pilnować żeby masa się nie przypaliła. Odstawić z ognia.

Mus z dyni włożyć do miski, dodać skórkę z cytryny i wlać ostudzone i roztopione masło z cukrem, wymieszać. Dodać żółtka i wymieszać.

Białka ubić na sztywną pianę.

Delikatnie połączyć składniki suche i mokre a na koniec dodać pianę z białek – mieszając wolno drewnianą łyżką, tylko do połączenia się składników. Jak będzie się mieszać zbyt długo ciasto może nie wyrosnąć.

Przygotować tortownice o średnicy 23-24 cm, posmarować masłem lub wyłożyć papierem do pieczenia.

Piec w temperaturze 180°C przez  około 40-45 minut.

Można podawać ciasto obsypane cukrem pudrem, lukrem lub ulubioną polewą.

 

SMACZNEGO

(K)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *