ciasto,  wielkanoc

tradycyjna BABKA cytrynowa

Czas na wiosenną pobudkę!  Pora wypełznąć spod kołdry, pozwolić by wygniecione przez zimę miejsce na kanapie wróciło do swojej wyjściowej formy i wybić się w stronę wiosny! Najlepiej oczywiście zacząć od kuchni. Wielkanoc już tuż, tuż, a że nie ma bardziej wiosennego wypieku od babki, to mamy dla Was wyjątkowy przepis. Cytrynowy zapach tej babki roznosi się po całym domu i z trudem doczekuje kolejnego dnia.

Babkę możecie podać z domowym lukrem lub oprószyć cukrem pudem. Ja wybrałam drugą opcje i dodatkowo udekorowałam ją małymi cukiereczkami.

Składniki:

  • 250 g mąki pszennej
  • 250 g drobnego cukru do wypieków
  • 250 g miękkiej margaryny
  • 4 duże jajka
  • 1 duża cytryna
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składnik na lukier

  • 3/4 szklanki cukru pudru
  • sok z 1/2 cytryny
  • małe cukiereczki dekoracyjne

Cytrynę sparzyć wrzątkiem i zetrzeć skórkę na małych oczkach tarki.

Oddzielić białka od żółtek. Żółtka utrzeć blenderem lub mikserem na puszystą masę. Dodać miękką margarynę i cukier ponownie ubić do momentu połączenia wszystkich składników. Następnie dodać startą skórkę z cytryny.

Białka w osobnej misce ubić na sztywną pianę (można dodać szczyptę soli aby białka lepiej się ubiły). Pianę z białek dodać do masy z żółtek. Delikatnie wymieszać (najlepiej drewnianą lub silikonową łyżką). Na koniec dodać mąkę pszenną wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać łyżką.

Foremkę na babkę wysmarować tłuszczem (masłem lub margaryną) i delikatnie oprószyć bułką tartą (pomoże to później wyjąć babkę z formy).

Gotowe ciasto przełożyć do przygotowanej formy.

Piec w temperaturze 180ᵒC przez około 50 minut.

Piec do momentu suchego patyczka

W czasie pieczenia można przygotować lukier. Cukier puder wymieszać z sokiem z cytryny. Najlepiej żeby konsystencja lukru była gęsta wówczas lukier będzie dobrze przylegał do babki.

Po upieczeniu wyjąc babkę z piekarnika i odczekać aż lekko ostygnie. Jeszcze ciepła babkę można oblać lukrem i obrzucić kolorowymi cukiereczkami.

SMACZNEGO!

(K)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *