ciasteczka,  święta

Małe Katarzynki

Klasyka zawsze jest w modzie, także ta na talerzu. Tradycyjne ciasteczka – Katarzynki, na pewno spotkają się z uznaniem waszych gości. No i są za pyszne żeby serwować je tylko raz do roku z okazji imienin Katarzyn! Zasługują na to, żeby znaleźć się na stołach częściej.

Składniki:

  • 1 jajko
  • 2 łyżki cukru trzcinowego
  • 50 g masła w temperaturze pokojowej
  • 2/3 szklanki miodu (płynnego)
  • 2 łyżeczki przypraw  korzennych
  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Jajko, masło utrzeć z cukrem dodać miód i przyprawy. Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia. Dodać sól. Do miski z suchymi składnikami dodać mokre i szybko zagnieść twarde ciasto. Gotowe ciasto wstawić do lodówki na ok. 30 minut. Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki rozwałkować na 0,5 – 1 cm. Wyciąć foremkami ciastka i układać na blaszce wyłożonej najlepiej matą sylikonową do pieczenia. Ciasteczka powinny być układane w odstępach, bo w czasie pieczenia urosną.

Piec w temperaturze 190°C przez około 12-14 minut.

Katarzynki po wystudzeniu są twarde. Muszą poleżeć kilka dni w szczelnie zamkniętym pojemniku i nabrać wilgoci można dodać kawałek surowego jabłka. Już po 24 h są smaczne, ale im dłużej leżą, tym bardziej nabierają aromatu.

SMACZNEGO

(M)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *