ciasto,  deser,  śniadanie

BUŁECZKI drożdżowe, które zawsze wychodzą

Ostatnio sporo osób pytało nas o to jak piec bułeczki drożdżowe. Nic dziwnego. Nie ma nic lepszego niż bułeczki drożdżowe na śniadanie. Ten przepis wykorzystywałyśmy już kilka razy. Nigdy nas nie zawiódł. Idealnie pasują do kawy i dla dzieci do mleka.

Najlepiej przygotować je późnym wieczorem i zajadać się nimi rano na śniadanie, a przez noc rozkoszować się zapachem unoszącym się w mieszkaniu.

Inspiracja zaczerpnięta z bloga aniagotuje.pl

Na naszym blogu możecie również odnaleźć przepis na Drożdżowe BUŁECZKI z nadzieniem krówkowym

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej
  • 5 łyżek cukru
  • 3/4 szklanki mleka
  • 50 g świeżych drożdży
  • 100 g masła
  • 2 żółtka jajek
  • szczypta soli

Dodatkowo:

  • białka
  • cukier trzcinowy

Jaja powinny być w temperaturze pokojowej. Oddzielić żółtka od białek.

Mleko lekko podgrzać.  Masło roztopić w mikrofalówce lub podgrzać w małym garnuszku odstawić do ostygnięcia.

Przygotować dużą miskę, w której zrobimy zaczyn na bułeczki. W misce umieścić 50 gramów świeżych drożdży, następnie dodać 5 łyżek cukru oraz 4 łyżki mąki pszennej. Do zaczynu dodać całe mleko. Wymieszać wszystkie składniki łyżką. Mąkę i drożdże rozetrzeć do uzyskania jednolitej, rzadkiej masy.

Miskę z zaczynem przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na przynajmniej 15 minut. Zaczyn powinien urosnąć, zgęstnieć i spienić się. W razie gdy zaczyn nie podwoi objętość, odstawić go na kolejne 10-15 minut.

Do miski z zaczynem dodać przesianą mąkę,  ostudzone masło, szczyptę soli oraz dwa żółtka. Ciasto dokładnie wymieszać i zacząć wyrabiać. Ciasto na początku będzie się bardzo kleić do rąk lecz z czasem powiano się zrobić bardziej elastyczne i spójne. Ciasto wyrabiać przynajmniej 10 minut. Jeśli macie maszynę do wyrabiania ciasta możecie jej użyć.


Elastyczną kulę ciast odłożyć pod ściereczką na 1 godzinę w ciepłym miejscu.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe położyć na czysty blat i podzielić na ok. 12-14 równych i małych kulek. Ciasto nie powinno się kleić do rąk. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia.  Gotowe kulki ułożyć w sporych odległościach (w czasie pieczenia bułeczki znacznie się powiększą).

Dodatkowo można posmarować bułeczki rozbełtanym białkiem i każdą posypać cukrem trzcinowym.

Piec w temperaturze 180ᵒC przez około 20 minut. 

SMACZNEGO

(K)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *