obiad,  zupa

Żółta ZUPA krem z cukinii

Zima się spóźnia, ale sezon przeziębień niestety nie. Przez te huśtawki temperatur jesteśmy narażeni na infekcje, a nic tak dobrze nie chroni naszego organizmu jak naturalne składniki diety. Jedną z takich „cudownych” przypraw jest kurkuma. Niepozorna, często w Polsce pomijana, kojarząca się raczej z azjatyckimi potrawami. A nie słusznie.  Kurkuma jest bardzo zdrowa dla przewodu pokarmowego, ma działanie antyseptyczne, redukuje cholesterol, a nawet przyspiesza gojenie się ran.

Zgodnie z najnowszymi badaniami, w krajach, w których regularnie je się kurkumę występuje mniej zachorowań na raka.

Dlatego dodaje kurkumę do wielu potraw. Świetnie pasuje między innymi do zup, zwłaszcza kremów.

Składniki:

  • duża cukinia (albo dwie małe)
  • ziemniak
  • warzywa na wywar: pietruszka, por, cebula, seler, marchewka
  • czosnek
  • oliwa z oliwek
  • 2 łyżeczki kurkumy
  • 1 łyżeczka świeżego startego imbiru
  • sól
  • pieprz

Do podania:

  • grzanki

Cukinie obrać, usunąć nasiona i pokroić na dużą kostkę. Przygotować wywar z warzyw. W dużym rondlu podsmażyć posiekaną cebulę i  (też posiekany) czosnek. Po kilku minutach dodać przyprawy i dusić aż wszystko zmięknie, a smaki się połączą. Dodać pokrojonego na kawałki ziemniaka i cukinie. Podlać wszystko wywarem i gotować aż warzywa zmiękną. Zblendować całość na jednolitą masę.

Podawać z grzankami. 

SMACZNEGO

(A)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *