ciasteczka,  deser,  kurnik

TŁUSTO CZWARTKOWE obżarstwo

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła! – Mawiały nasze babki. I jak się okazuje do dziś powiedzenie jest aktualne.

Statystyki mówią że Polacy w tym dniu zjadają przeciętnie 2,5 pączka. W sumie w tłusty czwartek pochłaniamy ok. 100 milionów pysznych pączków (cały czas próbuje sobie wyobrazić ile na to wszystko idzie drożdży i oleju).

Tłusty czwartek to tradycja sięgająca jeszcze czasów starożytnych. W dawnym Rzymie bawiono się hucznie, świętując pożegnanie zimy i nadchodzącą wiosnę. W tamtych czasach zajadano się  pączkami które były zupełnie inne, robione z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Całe szczęście czasy się zmieniły, a w XVI wieku tradycja ta trafiła do Polski.

Ale nie tylko pączkami Polak żyje. W tłusty czwartek wyjątkowo smakują też faworki – nazywane również chrustem. A jeśli nie zbierzecie się do smażenia słodkości, to czeka was stanie w długiej kolejce przed cukiernią. Wybór należy do was, a na wszelki wypadek wrzucam tu przepisy do wyboru.

 


OPONKI

GNIAZDA – pączki hiszpańskie

PĄCZKI z czekoladową polewą

FAWORKI

SMACZNEGO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *